فصل پاییز از لحاظ مزاجی سرد و خشک محسوب می‌شود
تاریخ: ۱۸:۳۰ :: ۱۳۹۹/۰۸/۲۶
چکار کنیم در فصل پاییز کمتر بیمار شویم؟

نعمت الله مسعودی متخصص طب سنتی در پاسخ به این پرسش که «در فصل پاییز برای سلامتی بدن چه تدابیری را باید در نظر گیریم؟»،بیان داشت: فصل پاییز از لحاظ مزاجی سرد و خشک محسوب می‌شود.

پایگاه خبری سنگ نوشته، مصاحبه- این متخصص طب سنتی تشریح کرد: فصول در طب سنتی از لحاظ تقویمی و اقلیمی با همدیگر فرق می‌کنند. تعریف فصل پاییز این است که صبح‌ها و شبها سرد و در طول روز گرم است؛ در نتیجه معمولا نیاز است در ابتدا و آخر روز لباس بیشتری بپوشیم؛ همچنین در طول روز نیز هوا آنقدر گرم نمی‌شود تا نیاز به سرد کننده باشد.

وی افزود: پاییز فصل برگ ریزان بوده و ضد مزاج روح است؛ مخصوصا ما این حالت را در گیاهان شاهد هستیم و در موجودات زنده و انسان نیز همین اثر را دارد.

دکتر مسعودی بیان داشت: بنابراین باید خیلی مراقب سلامتی خود باشیم؛ چراکه گفته‌اند از سرمای پاییز خود را حفظ کرده و دقت کنیم گرمای آن نیز ما را تحت تاثیر قرار ندهد؛ به دلیل اینکه هر دو حالت برای سلامتی مضر است.

وی اشاره کرد: خشکی حاصل از فصل تابستان با خشکی فصل پاییز جمع می‌شود و می‌تواند بیماری‌های خشکی را زیاد کند؛ لذا در پاییز شاهدیم که بیماری‌هایی همچون اگزما، افسردگی، درد مفاصل، تیرگی پوست،خارش، سوء مزاج خشک ریه که سرفه‌ها و تحریکات ریوی به همراه دارد در این فصل بیشتر است.

متخصص طب سنتی تاکید کرد: باید از مصرف مواد غذایی که خشکی افزاست، پرهیز کنیم، باید غذاهای تند، ادویه دار، سرخ‌کردنی، پیتزا، سوسیس‌،کالباس و فلفل کمتر مصرف کنیم و به سمت مصرف غذاهای گرم و تر مثل انواع آش‌ها و خورشت‌ها برویم.

وی افزود: البته باید توجه کرد تا در فصل پاییز در مصرف میوه زیاده روی نکنیم؛ چراکه این زیاده روی بسیار بد است و می‌تواند بدن را مستعد عفونت کند. مخصوصا کسانی که گوارش ضعیف و سو ء مزاج سردی دارند، باید از زیاده‌روی در مصرف میوه پرهیز کرده و بیشتر مراقب باشند.

سرچشمه خبر: فارس

بازگشت به خانه

پاسخی بگذارید