تاریخ: ۹:۳۷ :: ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
روستای بیشه خرم آباد در مسیر ثبت جهانی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان از پیگیری های برای ثبت جهانی روستای بیشه خرم آباد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سنگ نوشته، عطا حسن‌پور در این خصوص گفت: با پیگیری های صورت گرفته پرونده روستای بیشه خرم آباد برای ثبت در فهرست جهانی در حال آماده شدن است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان اظهار داشت: با تلاش و رایزنی هایی که انجام شد روستای بیشه خرم آباد از بین ۱۲۰ روستای گردشگری کشور با قرار گرفتن در میان ۸ روستای مهم گردشگری ایران برای ثبت در فهرست جهانی به سازمان جهانی جهانگردی معرفی می شود.

حسن‌پور با بیان اینکه این ۸ روستا از جمله روستای بیشه خرم آباد توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سازمان جهانی جهانگردی معرفی خواهند شد افزود: پرونده ثبت جهانی روستای بیشه در حال تکمیل شدن است و بزودی برای ثبت ارسال می شود.

او بیان داشت: سازمان جهانی جهانگردی بر اساس شاخص‌های تعریف شدن و پس از بررسی پرونده در خصوص ثبت جهانی روستاهای معرفی شده تصمیم‌گیری می کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان تصریح کرد: در روستای بیشه شاخص‌های مهمی از جمله آبشار زیبای آن، ریل قطار که در فهرست جهانی نیز قرار دارد، ابنیه تاریخی، بافت سنتی، زندگی عشایری، کوهستانی بودن، رودخانه پر آب سزار، محیط زیست مناسب، گردشگری پذیر بودن و دسترسی مناسب می تواند شرایط ثبت جهانی آن را فراهم کند.

حسن‌پور یادآور شد: روستای بیشه با وجود پتانسیل های فراوان گردشگری و آب و هوای مطلوب از جمله پر بازدیدترین آثار طبیعی ایران محسوب می شود که در صورت جهانی شدن می تواند گردشگران خارجی زیادی را نیز به خود ببیند که این امر موجب رونق اقتصادی این منطقه خواهد شد.

بازگشت به خانه

پاسخی بگذارید