گروه: خبر / گزارش
تاریخ: ۱۴:۴۹ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
ثبت مشترک پل تاریخی گاومیشان به نام لرستان و ایلام

به گزارش پایگاه خبری سنگ نوشته، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای مراتب ثبت مشترک پل تاریخی گاومیشان را در فهرست آثار ملی کشور به استانداران لرستان و ایلام ابلاغ کرد. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این خصوص گفت: با پیگیری […]

به گزارش پایگاه خبری سنگ نوشته، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای مراتب ثبت مشترک پل تاریخی گاومیشان را در فهرست آثار ملی کشور به استانداران لرستان و ایلام ابلاغ کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این خصوص گفت: با پیگیری های انجام شده توسط این اداره کل و با توجه اینکه بخشی از پل گاومیشان در استان لرستان و بخشی از آن در استان ایلام واقع شده دکتر مونسان طی اصلاحیه ای مراتب ثبت مشترک این اثر تاریخی را به استانداران لرستان و ایلام ابلاغ کرد.

سید امین قاسمی افزود: در اصلاحیه لوح ثبتی آمده در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب آبان ۱۳۰۹ و نظام نامه اجرایی آن مصوب آبان ۱۳۱۱، تبصره دوم قانون تجدید استخدام اندره گدارمصوب اسفند ۱۳۲۳، ماده واحده ثبت آثار ملی مصوب آذر ۱۳۵۲، بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ اثر فرهنگی تاریخی پل گاومیشان با قدمت ساسانی به نشانی مرزبین استان ایلام و استان لرستان روی رودخانه سیمره پس از تلاقی با رود کشکان به شماره ۲۲۲۲ مورخ ۱۳۷۷/۱۲/۳ در فهرست اثار ملی ثبت گردید.

لازم به ذکر است پل گاومیشان به طول بیش از  ۱۹۰ متر بوده و عرض چشمه طاق اصلی آن با بیش از ۳۱ متر یکی از شاهکارهای معماری است.

این پل تاریخی پیش از این فقط به نام استان ایلام در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود. 

پاسخی بگذارید